Jóga

 

Jóga je označení pro fyzickou, mentální a spirituální disciplínu, která má kořeny ve staré Indii. Jeden z nejpropracovanějších konceptů jógy jsou Patanjaliho Sutry. Patanjali definoval cíl jógy jako zklidnění těkavé mysli. Jóga je filosofie a její různé formy nalezneme v Hinduismu, Budhismu, Jainismu a Sikhismu. Jóga je tedy mnohem komplexnější pojem než jen fyzické cvičení, se kterým se dnes hojně setkáváme v jógových studiích.

 

Účinek jógy

Různé ásány mají odlišný efekt na tělo. Základní pozice učené z počátku budují sílu a výdrž a zlepšují svalový tonus, flexibilitu a nastavení těla v prostoru. Cvičení některých (restorativních) pozic současně zmenšuje únavu, zklidňuje psychické napětí a překonává negativní emoce a vlastnosti. Jóga také ovlivňuje mysl, zlepšuje koncentraci a celkově ozdravuje tělo i mysl. Joga také hluboce uvolňuje a osvobozuje mysl a formuje postavu, posiluje svaly a v neposlední řadě udržuje vitalitu. 

 

Jóga je pro všechny

Jóga je otevřená lidem všech věkových skupin a stupně pokročilosti a fyzického stavu. Neodkládejte cvičení jógy jen proto, že se cítíte příliš staří, neohební, tlustí či hubení. Vyberte si vhodný styl a úroveň, pak má jóga každému co nabídnout.